👤

11,12,13,14,15,16,17 macar 1-2 .....

11121314151617 Macar 12 class=

Răspuns :

11. pasari+oi=43 capete
pasari+oi=120 picioare

presupunem ca toate animalele au cate 4 picioare 
43×4=172 picioare
172-120=52 picioare diferenta intre numarul real si cel presupus
stim ca o pasare are 2 picioare si o oaie are 4 picioare atunci avem 4-2=2 picioare diferenta
52:2=26 pasari
43-26-17 oi
verificare 26pasari×2picioare=52 picioare
               17 oi×4 picioare=68 picioare
                52+68=120 picioare

12) rate+gaini+porci=67 capete
rate+gaini+porci=148 picioare
stim si ca gaini= 3× numarul ratelor (g=3×r) ; g+r=3r+r=4r

presupunem ca toate animalele au cate 4 picioare
67×4=268 picioare
268-148=120 picioare diferenta intre nr real si cel presupus
un porc =4 picioare ; o gaina=o rata=2 picioare
4-2=2 
120:2=60(capete gaini+rate)
4r=60
r=60:4
r=15 rate
g=3×15=45 gaini

67-60=7 porci 
verificare 7 porci×4 picioare=28 picioare
              45 gaini×2picioare=90 picioare
              15 rate ×2 picioare=30 picioare
28+90+30=148 picioare

13) presupunem ca toate bacnotele sunt de 5 lei
13×5=65 lei
65-37=28 lei diferenta dintre numarul real si cel presupus
5-1=4 lei diferenta dintre cele 2 bacnote
28:4=7 bacnote de cate 1 leu
13-7=6 bacnote a cate 5 lei
verificare 7×1leu+6×5lei=7+30=37 lei

14) rosii+castraveti=21lazi=783 kg
1 lada rosii=41 kg
1 lada castraveti= 35 kg
1 lada goala = 1kg
presupunem ca toate lazile au 41 kg
21*41=861 kg
861-783=78 kg diferenta dintre numarul real si cel presupus 
41-35=6kg diferenta dintre lada de rosii si castraveti
78:6=13 lazi castraveti
21-13=8 lazi rosii

13lazi castraveti*35kg=455 kg castraveti
13 lazi goale*1kg=13 kg 
455-13=442 kg castraveti

8 lazi goale*1kg=8 kg
328-8 kg=320 kg rosii
rsapuns 442 kg castraveti si 320 kg rosii

15) 168 :3=56 ha/zi
presupunem ca toate tractoarele au arat cate 6 ha/zi
10*6=60 ha
60-56=4 diferenta dintre numarul real si cel presupus
6ha-5ha=1ha
4:1=4 tractoare au arat 5ha/zi
10-4= 6 tractoare au arat cate 6 ha/zi

16) presupunem ca toate mijloacele de transport au cate 3 roti
43*3=129 roti
129-110=19 roti diferenta intre numarul real si cel presupus
3roti-2 roti=1 roata
19:1=19 biciclete 
43-19=24 triciclete
19 biciclete*2roti+24triciclete*3roti=38roti+72roti=110roti

17)presupunem ca toate autovehiculele au 4 roti
8*4=32 roti
32-29=3 roti diferenta dintre numarul real si cel presupus
4-3=1
3:1=3 motociclete
8-3=5 autoturisme
3moto*3roti+5auto*4roti=9roti+20roti=29roti

sper ca te-am ajutat

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari