1 mol calciu = 40 g => 20 g Ca = 0,5 moli calciu 1 mol Ca............2 * 6,022 * 10 la 23 electroni 0,5 moli Ca..............x electroni x = 6,022 * 10 la 23 In orice mol de substanta se gasesc 6,022 * 10 la 23 electroni(N.Avogadro),iar pt problema ta,calciul poate sa cedeze 2 electoni pt valenta.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!