Pentru 4 kg de portocale si 6 kg de banane s -au platit 36 lei.stiind ca un kg de banane costa mai mult decat unul de portocale,afla retul de vanzare al fiecarui produs
4 p + 6 b = 36 b = p + 1 4 p + 6(p + 1 ) = 36 4 p + 6 p + 6 = 36 10 p = 36 - 6 10 p = 30 p = [tex] \frac{30}{10} [/tex] p = 3 lei kg de portocale b = 3 + 1 b = 4 lei kg de banane proba 4 * 3 + 6 * 4 = 12 + 24 = 36 lei succes la teme!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!