Răspuns :
2•3=6lei(costa 3kg de zahar) >rezultă că un pachet cu5kg de faina costa6lei
10kg de faina costa >6+6=12lei deoarece 5kg costa 6lei
Sper ca te-am ajutat!!!
3kg zahar× 2lei=6lei
Daca 5kg făină vor costa 6lei
10kg făină vor costa 12lei
6lei ×2=12lei (10kg faina)
(Sper sa te fi ajutat)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!