Salutare, am 4 probleme la fizica pe care trebuie sa le rezolv neaparat. Stiu sa le fac pana la un anumit punct, unde ma blochez.
1. Aflat initial in repaus la inaltimea h=10m, un corp cu masa m=2kg cade liber. Dupa ce a cazut 5m, energia cinetica a devenit:
2. Un corp cu masa de 2kg este aruncat vertical, de la sol cu energia cinetica de 400J. Corpul se va ridica pana la inaltimea maxima de:
3. O cutie se afla in repaus in varful A al unui plan inclinat la 45 de grade, la inaltimea h=5m de sol. Alunecand fara frecari, ea atinge in punctul B viteza:
Planul: http://i.imgur.com/Y8YR0H5.jpg
4. Cutia de masa m=1kg alunca din A spre baza planului inclinat. Asupra ei actioneaza acum si o forta de frecare constanta, F1=1N. Viteza atinsa in planul B va fi aproximativ:
Planul: http://i.imgur.com/7riLMwc.jpg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!