👤

am nevoie de ajutor la aceasta problema!va rog

Am Nevoie De Ajutor La Aceasta Problemava Rog class=

Răspuns :


56g.................................158g
CaO+ 2CH3COOH---> (CH3COO)2Ca +H2O
20g.................................m=56,4g-valoare teoretica
                                       m=39,5g-valoare practca
randamentul= m,practicx100/ m,teoretic=> 39,5x100/56,4=   calculeaza !!!!

M,CaO= 56
M,acetat de calciu= 158g/mol

Cred ca problema mai are o cerinta, pentru ca se da c=10%  ?????