Răspuns :
3painix500g=1500g,paine/zi
1500x7zile=10500g=10,5kg,paine/sapt.
1500g------------1zi
x-------------------365zile
x=547500g/an=547,500kg,paine/an
1kg-----------------700lei
547,500kg-------y
y=383250lei
1500x7zile=10500g=10,5kg,paine/sapt.
1500g------------1zi
x-------------------365zile
x=547500g/an=547,500kg,paine/an
1kg-----------------700lei
547,500kg-------y
y=383250lei
500g x 3 paini= 1.5kg de paine pe zi
1.5kg x 7(zile ale saptamanii) =10.5kg pe saptamana
In anul 1996 ei cu consumat 1.5kg x 365(zile in an)=547.5
Suma platita in 1996 este de: 547.5kg x 700lei =383250 lei
1.5kg x 7(zile ale saptamanii) =10.5kg pe saptamana
In anul 1996 ei cu consumat 1.5kg x 365(zile in an)=547.5
Suma platita in 1996 este de: 547.5kg x 700lei =383250 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!