Aflati lucrul mecanic L efectuat de forta de tractiune pentru a mari viteza unui corp de masa m de la v1 la v2 pe distanta d, daca forta de frecare este
Ff. m=4Kg; v1=5m/s; v2=10m/s; d=50m; Ff=2N.
VA
VĂ ROG AJUTAȚI-MĂ!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!