Răspuns :
Mama a cumparat de la magazin 5kg de mere a cate 3 lei kg si 6 kg de banane a cate 4 lei kg,Cati lei a cheltuit ea?
rezolvare:
5x3+6x4=15+24=39
rezolvare:
5x3+6x4=15+24=39
Ana cumpara 5 mere fiecare costa 3 lei si cumpăra 6 piersici , fiecare costa 4 lei . Câți lei costa fructele in total ?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!