👤

Un bazin de inot are lungimea de 14 m si latimea de 5 m.Din cauza evaporarii apei,nivelul acesteia a scazut cu 3 cm. Cati hectolitri de apa s-au evaporat?Dau coroana + 25 puncte.MS pentru raspuns.BEST

Răspuns :

s-a evaporat un volum de apa egal cu  Lungimea x latimea x scaderea nivelului.adica: V = 14m x 5 m x 0,03 m = 2,1 metri cubi de apa
 
  1 metru cub de apa  = 1000 dm cubi = 1000 litri, 
2,1 metri cubi = 2,1 x 1000 = 2100 litri = 21 hectolitri