👤

O bobina are 100 de spire iar diametrul unei spire este de 0,05mm.Bobina intersectează un câmp magnetic cu inductia de 0,02 tesla.Sa se calculeze fluxul magnetic ce străbate bobina .

Răspuns :

Notam
n=100 numarul de spire
d=0,05mm diametrul unei spire (lucru imposibil!)
B=0,02T inductia campului magnetic
Ф=? fluxul magnetic prin bobina
S1=π*d²4 suprafata unei spire
S=n*S1=n*π*d²/4 suprafata totala a bobinei
Ф=B*S=B*n*π*d²/4 Wb
Obs. cred ca valoarea lui d este gresita, este prea mica.
Spor la medii mari!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari