Răspuns :
Presupunem 100g din fiecare.
M HCOOH = 46g/mol
M KOH = 56g/mol
46g..............56g
HCOOH + KOH = HCOOK + H2O
100.............x=121.73gKOH
M C2H4O2 = 60g/mol
60g.....................56g
CH3-COOH + KOH = CH3-COOK + H2O
100g...................y=93.33gKOH
M C2H2O4 = 90g/mol
90g.........................2×56
HOOC-COOH + 2KOH = KOOC-COOK + 2H2O
100...........................z=124.44gKOH
Puteai lucra și în moli dar așa se vede mai frumos.
Raspunsul este acidul acetic.
M HCOOH = 46g/mol
M KOH = 56g/mol
46g..............56g
HCOOH + KOH = HCOOK + H2O
100.............x=121.73gKOH
M C2H4O2 = 60g/mol
60g.....................56g
CH3-COOH + KOH = CH3-COOK + H2O
100g...................y=93.33gKOH
M C2H2O4 = 90g/mol
90g.........................2×56
HOOC-COOH + 2KOH = KOOC-COOK + 2H2O
100...........................z=124.44gKOH
Puteai lucra și în moli dar așa se vede mai frumos.
Raspunsul este acidul acetic.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!