O proba dintr-o hidrocarbura A cu masa de 21 g ocupa la 127 grade Celsius si 4,1 atm un volum de 4L. Prin arderea unei probe identice cu prima se obtin 66g CO2 si 27g apa. Formula moleculara a hidrocarburii este
PV = m/M RT M = mRT/(PV) = 21·0,082·400/(4,1·4) M = 42g/mol n hidr. 21/42 = 0,5 moli (CxHy) n CO2 = nC = 66/44 = 1,5 ⇒ in 0,5moli hidr. sunt 1,5 at. C (x = 3) n H2O = 27/18 = 1,5 moli ⇒ 3 at de H (y = 6) C3H6
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!