Răspuns :
In primul rand, aflam masele moleculare ale ambelor substante.
Masa HCl = Cl + h = 35.5 + 1 = 36,5. (C = 36.5%)
Masa NaOH = Na + O + H = 23 + 1 + 16 = 24+16 = 40. (C= 40%)
Stim ca: C/100 = Md / Ms
Ms Hcl = 10g.
C = 36.5 %
Md = c x Ms / 100
Md = 36.5 x 10 / 100
Md = 3.65 g
-----
Ms NaOH = 10g.
C = 40%.
Md = C x Ms / 100
Md = 40 x 10 / 100
Md = 4g
---
HCl + NaOH = NaCl + H2o
36.5 40g
3.65 x
x = 3.65 x 40 / 36.5
x = 4g NaOH.
Reactia dintre HCl si NaOH este totala, adica rezulta doar sare si apa.
Solutia rezultata este neutra, deci are culoarea VIOLET
Masa HCl = Cl + h = 35.5 + 1 = 36,5. (C = 36.5%)
Masa NaOH = Na + O + H = 23 + 1 + 16 = 24+16 = 40. (C= 40%)
Stim ca: C/100 = Md / Ms
Ms Hcl = 10g.
C = 36.5 %
Md = c x Ms / 100
Md = 36.5 x 10 / 100
Md = 3.65 g
-----
Ms NaOH = 10g.
C = 40%.
Md = C x Ms / 100
Md = 40 x 10 / 100
Md = 4g
---
HCl + NaOH = NaCl + H2o
36.5 40g
3.65 x
x = 3.65 x 40 / 36.5
x = 4g NaOH.
Reactia dintre HCl si NaOH este totala, adica rezulta doar sare si apa.
Solutia rezultata este neutra, deci are culoarea VIOLET
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!