m=200g
a. n=m/M--> n=200g/2g/mol=100molH2
H2 + Cl2--> 2HCL
100mol............2oomol
pV=nRT--> 2XV=200x0,082x(27+273)---------------. >CALCULEAZA V !!!!
b. pH=- lg[H3O⁺]; 3= - lg[H3o⁺]----> [H3O⁺]=10⁻³mol/l
c. c3 =(n1+n2)/ (V1+V2)= (n1+n2)/ 2V1
c1=n1/V1---> n1= c1xV1---> n1=0,2xV1
c2=n2/V1=> n2=c2xV2---> n2= 0,4xV2=0,4xV1
c3= 0,6V1/2V1= 0,3 MOL/L