👤

16,12 g de triglicerida simpla se saponifica cu 80 ml de solutie de NaOH de CM=1. Excesul de NaOH este neutralizat de 10 ml solutie de HCL de concentratie 2M. Determina formula structurala

Răspuns :

n NaOH exces = 2·0,01 = 0,02 moli
n NaOH reactionat = 1·0,08 - 0,02 = 0,06 moli ⇒ n triglicerida = 0,06/3 = 0,02
M = m/n = 16,12/ 0,02 = 806 g/mol
triglicerida:  C3H5(Rcarboxilat)3  ⇒ M R-COO = (806 - 41)/3 = 765/3 = 255 ⇒
⇒ M R = 211       ⇒ daca R = radical saturat ⇒ R = CnH(2n+1)
14n + 1= 211      n = 15  ⇒  triglicerida = tripalmitina
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari