Ce masura m1 de plumb(c1=125J\kg*k) se poate incalzi cu delta t1=300k daca s-ar putea utiliza integral caldura eliberata de o masa m2=5 kg de apa(c2=4185J\kg*k) prin racire de la 80grade C la 20grade C?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!