C10H8+2H2---> C10H12 ori a moli
C10H8+5H2--> C10H18 ori b moli
M,naftalina= 128g/mol
M,tetralina= 132g/mol
M,decalina= 138g/mol
128(a+b)= m,naftalina
132a+138b= m,naftalina+ 0,039m,naftalina
= 1,039xm,naftalina
132a+138b= 1,039x128(a+b)
132a+138b=133(a+b)--------->a/b = calculeaza !!!!