Răspuns :
M,toluen=92g/mol
n=13,8g/92g/mol= 0,15mol toluen-teoretic;practic se oxideaza doar
n=60x0,15/100=0,09mol
C6H5 -CH3+3O--> C6H5-COOH+H2O
1mol toluen.......3molO
0,09mol..........0,27molO
2molKMnO4.....5molO*
n=........................o,27mol
n=0,108molKMnO4
c=n/V---> 0,6= 0,108/ V------> CALCULEAZA V !!!!!!
*2KMnO+3H2SO4--> 2MnSO4+K2SO4+3H2O+5O
n=13,8g/92g/mol= 0,15mol toluen-teoretic;practic se oxideaza doar
n=60x0,15/100=0,09mol
C6H5 -CH3+3O--> C6H5-COOH+H2O
1mol toluen.......3molO
0,09mol..........0,27molO
2molKMnO4.....5molO*
n=........................o,27mol
n=0,108molKMnO4
c=n/V---> 0,6= 0,108/ V------> CALCULEAZA V !!!!!!
*2KMnO+3H2SO4--> 2MnSO4+K2SO4+3H2O+5O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!