Răspuns :
2×8=16litri într-o zi 365×16=5840litrii într-un an@3/4din5840=4380 R=4380 lei
365×8=2920 L (o vaca)
2920×2=5840
(cantitate obtinuta de la ambele vaci)
5840:4=1460
(imparti la 4 sa afli cat reprezinta o pătrime)
1460×3=4380 L
(inmultesti cu 3 pt au vandut 3 patrimi)
4380×1=4380 lei
2920×2=5840
(cantitate obtinuta de la ambele vaci)
5840:4=1460
(imparti la 4 sa afli cat reprezinta o pătrime)
1460×3=4380 L
(inmultesti cu 3 pt au vandut 3 patrimi)
4380×1=4380 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!