👤

ce suma de bani avea o persoană stiind ca după ce a cheltuit 24% a rămas cu 60 de lei?

Răspuns :

x=pretul initial ;
x - 24x/100=60(lei)  |*100
100-24=6000
76x = 6000\x=6000:76  aproximativ 78,9(lei)