👤

o masina a parcurs a) in ptima zi. 450km si 800dam b)a doua zi cat in prima zi si inca 270km si 600 m c) a treia zi jumatate din cat a mers a doua zi .Cati hectometri a parcurs masina in fiecare zi ?

Răspuns :

Sper sa intelegi datele,dar conteaza mai mult rezolvarea.
Vezi imaginea АНОНИМ
1km= 10 hm................450km= 4500hm
270km= 2700hm
1m= 0,01 hm...............600m= 6hm
1dam= 0,1 hm.............800dam= 80hm
a) prima zi: 4500+80= 4580hm
b) a II a zi: 4580+2700+6= 7286hm
c) a III a zi: 7286:2= 3643hm

Sper sa fi fost de ajutor!