👤

Dacă 7 litri de ulei costă 28 lei,atunci 12 litri de ulei vor costa...lei.

Răspuns :

7l.....28 lei;;;12l......x lei. Deoarece ambele marimi cresc exista directa proportionalitate=> 7/12=28/x => x=28*12/7 => x=48 lei
7 l. ulei...................................28 lei
12 l. ulei.................................x lei
x=12x28:7=48 lei
12 l. ulei....................................48 lei
     sau
28:7=4 lei costa 1 l. ulei
12x4=48 lei  costa 12 l. ulei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari