👤

bunica a vandut un kilogram de mere cu 4lei câți lei a primit bunica pe kilogramele de mere din toți cei trei ani.

Răspuns :

Pai trebuie sa faci sa aduni cei 3 ani si faci : 12+12+12=36. Apoi faci : 4×36=144 lei