👤

Un elev cumpăra 4 caiete și 3 pixuri plătind în total 30 lei.Știind ca un pix este de 2 ori mai scump decât 1 creion aflați : câți lei costa 1 creion. Câți lei costa 1 pix

Răspuns :

4c+3p=30lei
1p=2c
4c+6c=30 lei
10c=30
c=30:10=3 lei costa un caiet
3x2=6 lei costa un pix
30:10=3 lei (caiet)
3×2=6 lei (pix)

Sper ca te-am ajutat!!!