sa se determine inaltimea maxima la care un muncitor ridica o grutate cu masa de 250 kg folosind un plan inclinat neted cu lungimea de 6,25m si aplicand o forta activa de 200N
in lungul planului inclinat , asupra corpului actioneaza (ca forte egale si de sensuri opuse) : F = 200N si Gx = Gsinα = mg·h/ l 250·10·h / 6,25 = 200 h = 0,5m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!