O camera are forma unui patrat cu aria de 16 m².
a) Calculati cati metri patrati de parchet trebuie sa cumparam, daca la montaj se pierd 4% din aria suprafetei acoperite.
b) Aratati ca doua persoane aflate in camera, pot fi la distanta mai mare de 5 m , una fata de alta
se pierde 16 m² × 4%=0,64 m² trebuie sa cumparam 16+0,64 =16,64 m² latura camerei = √16= 4 m distanta cea mai mare din camera =diagonala camerei= 4√2≈5,656 m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!