d=43,2km=43200m
t=2h24min(in sensul de curgere al apei)=144min=8640s
Notam cu v1 viteza barcii fata de apa si cu v2 viteza apei.
v2=1,8km/h=0,5m/s
Cand barca se deplaseaza in sensul de curgere al apei viteza ei este:v=v1+v2=d/t=5m/s=>v1=v-v2=4,5m/s
Cand merge impotriva curentului viteza acesteia devine:v'=v1-v2=4m/s
Timpul de parcurgere a distantei cand se deplaseaza impotriva curentului este:
t'=d/v'=10800s=3h