O bila de lemn cu masa m1=1Kg sta pe un suport inelar. Un glont de masa m2=10g si vine de jos in sus , loveste cu viteza v= 3m/s bila si ramane infipt in ea. a) Care va fi timpul de urcare al bilei pana. la inaltimea maxima. b) Cata. caldura se degaja in urma ciocnirii.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!