Răspuns :
Pentru a rezolva aceasta problema, vom aplica principiul energeticii, si anume:
EP=mgh, EC=mv^2/2
Asupra corpului actioneaza doar forte conservative (G), de aceea putem aplica conservarea energiei.
Ne imaginam ca obiectul nostru este surprins in momentul in care atinge 9 metri, (de la 25 cazand, noi il "oprim" la 9 metri pentru a-l studia).
In acest moment, cand h=9, EP este = mgh = 2.5*9 = 22,5 J. (EP fiind reprezentat de diferenta de nivel dintre punctul de minim in care poate ajunge corpul, adica solul, si punctul de maxim unde se afla, la h=9 deoarece de aici incepe studierea corpului si produsul dintre g si m)
Pentru a afla ce viteza are corpul cand este surprins la inaltimea de 9 metri, vom aplica Galilei pe o distanta de 25-9 m, si o acceleratie constanta de a=g=10.
=> v^2=v0^2+2ad. Corpul cade fara viteza initiala => v^2 = 2ad = 20d = 20*16 = 320 m/s.
Stiind viteza corpului, aplicam conservarea energiei pentru momentul cand corpul e aflat la h=9 =>
Ec = mv^2/2 = 0.25*320 /2 = 40J.
Diferenta dintre EC si EP = EC-EP = 40-22.5 = 17.5 J
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!