Răspuns :
Masa molara a CaCO3 este 1*40 + 1*12 + 3*16 = 100(g/mol).
Determinam din ce masa de CaCO3 pur rezulta 0,03 moli CO2.
CaCO3 + 2CH3COOH = (CH3COO)2Ca + CO2 + H2O
Daca din 1*100 g CaCO3 pur rezulta 1*1 moli CO2
Atunci din x g CaCO3 pur vor rezulta 0,03 moli CO2
x = 100*0,03/1 = 3(g CaCO3 pur).
Determinam acum puritatea calcarului introdus in proces.
Daca in 3,8 g CaCO3 impurificat se gasesc 3 g CaCO3 pur
Atunci in 100 g CaCO3 impuruficat se vor gasi y g CaCO3 pur
y = 100*3/3,8 = aprox. 78,947 = aprox. 78,95(g CaCO3 pur).
Deci puritatea calcarului in aceasta situatie este de aprox. 78,95%.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!