A)creeaza si rezolva problema dupa tabel ;; 1) dantela 3m cantitatea, 10 lei pretul, ? lei costul 2) cartofi ?kg cantitatea, 5 lei pretul, 25 lei costul. 3) suc 4 l cantitatea, ? lei pretul, 28 lei costul. ..... DE CITE ORI ESTE MAI SCUMP 1 M DE DANTELA DECIT 1 KG DE CARTOFI? .........CU CIT MAI PUTIN SA CHELTUIT PE CARTOFI DECIT PE SUC?
3×10=30 lei dantela 5×5=25 lei cartofii 4×7=28lei suc 30÷5=6lei este mai scump un m de dantela decat un kg cartofi 28(suc)-25(cartofii)=3lei(se cheltuie mai putin pe cartofi decat pe suc)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!