Răspuns :
-moli H2: n= V/Vo---> n= 0,448 l/ 22 4 l/mol= 0,02mol
- masa HCl din solutie: c/100= md/ms
18.25/ 100= md/32----> md=5,84g HCl
---> n=m/M; n= 5,84g/36,5g/mol= 0,16molHCl
-ecuatiile reactiilor
r1;Fe +2HCl----> FeCl2 + H2 ori a moli
r2:Fe2O3 +6HCL ---> 2FeCl3 +3H20 ori b moli
din r1: a= 0,02 mol H2=0,02molFe
din r1 si r2: 2a+6b=0,16mol HCl---> b= 0,02molFe2O3
COMPOZITIA PROCENTUALA MOLARA: 50% Fe si 50% Fe2O3
'' ''' MASICA ;
masa amestecului: 0,02x56gFe+ 0,02x160g Fe2O3=4,32g
4,32g amestec.........1,12g Fe..........3,2g Fe2O3
100g..............................x.........................y
te rog sa verifici si sa termini calculele !!!!!
- masa HCl din solutie: c/100= md/ms
18.25/ 100= md/32----> md=5,84g HCl
---> n=m/M; n= 5,84g/36,5g/mol= 0,16molHCl
-ecuatiile reactiilor
r1;Fe +2HCl----> FeCl2 + H2 ori a moli
r2:Fe2O3 +6HCL ---> 2FeCl3 +3H20 ori b moli
din r1: a= 0,02 mol H2=0,02molFe
din r1 si r2: 2a+6b=0,16mol HCl---> b= 0,02molFe2O3
COMPOZITIA PROCENTUALA MOLARA: 50% Fe si 50% Fe2O3
'' ''' MASICA ;
masa amestecului: 0,02x56gFe+ 0,02x160g Fe2O3=4,32g
4,32g amestec.........1,12g Fe..........3,2g Fe2O3
100g..............................x.........................y
te rog sa verifici si sa termini calculele !!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!