👤

o solutie de concentratie 0,2 M a unui acid slab are ph = 4 . Ka are valoarea ?

Răspuns :

HA ⇄ H⁺ + A⁻      Ka = [H⁺]² /[HA]  = [H⁺]²·c
[H⁺] = 10^pH = 10⁻⁴ mol/l      
Ka = c· [H⁺]² = 2·10⁻⁹