Va rog multtt!Chiar nu stiu cum sa rezolv si imi trebuie urgent!
Intr-un vas cu masa m1=4 kg si caldura specifica c1=376J/kgK ,se afla o masa m2=8 kg de apa.Ce cantitate de benzina trebuie consumata,pentru a incalzi apa din vas,cu 50 de grade C?Se cunoaste q benzina=46MJ/kg.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!