👤

Un taran a vindut 600kg de cartofi in trei zile.In prima si a doua zi a vindut in total 400kg de cartofi.In a doua si a treia zi a vindut in
total446kg.Cite kilograme de cartofi a vindut taranul in fiecare dintre cele trei zile


Răspuns :

600-446=154kg(1zi)         400-154=246kg(2zi)        446-246=200(kg(2zi)        v.154+246+200=600kg