👤

pentru a se prepara 1 l de sirop,se pun 30 cl de sirop concentrat si restul apa . ce cantitate de sirop concentrat si ce cantitate de apa se va folosi pentru a prepara 5 l de sirop

Răspuns :

1l=100 cl 100–30=70 cl (apă) 30 cl x 5=150(sirop) 70 cl x5=350 cl (apă) Sper ca te-am ajutat!