👤

Pretul unui laptop se mareste cu 10% apoi scade cu 20% , ajungand sa coste 2640 lei . care a fost pretul initial al laptopului ?

Răspuns :

x = pretul initial acesta reprezinta 100% 
         * dupa cresterea pretului , avem 100%+10% = 110% ;
        ** dupa scaderea pretului , avem  100%*20% =  80% ;

                      x * (110/100) * 80/100 = 2640 lei 
                      x = 2640*100*100 / (110*80) = 264000:88=3000 lei

Verificare:    dupa cresterea pretului ...
                                  3000 + 3000 * 10/100  = 3300 lei;
                    dupa scaderea pretului ...
                                  3300 - 3300*20/100 = 3300+660=2640  (A)