Dintr-o gradina s-au recoltat 900 kg de vinete si s-a trimis o treime la fabrica de conserve, iar restul s-a vandut la 2 magazine, unul din ele primind cu 100 kg mai mult decat celalalt.
Cati lei plateste fiecare magazin, daca un kg de vinete costa 5 lei?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!