👤

Volumul de aer (20% O2) masurat in conditii normale necesar arderii a 320 g metanol de puritate 80% este?

Răspuns :

MCH3-OH=12+4+16=32g/mol

n=m/M=320/32=10 moli CH3-OH

1mol.........3/2 moli
CH3-OH + 3/2O2 --> CO2 + 2H2O + Q
10 mol.......x=15 moli O2

n=V/Vmolar==>V=n*Vmolar=15*22.4=336 L O2

Vaer=5*VO2=5*336=1680 L aer impur

p=Vpur/Vimpur*100==>Vpur=p*Vimpur/100=80*1680/100=1344 L aer pur
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari