1. Stiind ca 1 kg de mere costa un leu , iar 1 kg de banane costa 3 lei , aflati cati lei s-au incasat pentru 18 kg de mere si 26 kg de banane.
2.De ce suma de bani are nevoie Cristian pentru a cumpara 4 costume de haine a cate 500 lei si 2 camasi a cate 35 lei bucata? (Rezolvare intr-un singur exercitiu)
3. La un magazin s-au adus 60 kg de ceapa si 40 kg de sare. Valoarea totala a marfii este de 160 de lei , iar diferenta dintre pretul unui kilogram de ceapa si cel al unui kilogram de sare este de un leu. Cat este pretul unui kilogram din fiecare produs?
1) 18 kg mere 1leu •18 kg mere = 18 lei 26kg banane 3lei•26kg banane = 78lei In total s-au incasat 96de lei 2)4 costume de haine 2000 de lei ( 4•500) 2 camasi 70 lei ( 2•35)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!