👤

care e greutatea unui cub cu latura de 10 cm, a carui densitate este 0,5 g/cm cub?

Răspuns :

m=ro*V
V=a^3
a=10cm
10^3=1000
V=1000cm^3
m=1000*0,5=500g
R: m=500g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari