Un amestec de Co si Co2(raport molar 2:1),aflat la 2 atm si 0 grade celsius este trecut printr-o solutie de Ca(OH)2 astfel incat masa vasului creste cu 66 g. Afla volumul amesteculuigazos initial.
Doar CO2 reacționează deci vom avea 66g CO2 = 66/44 moli CO2 = 1.5 moli CO2 =) 3 moli CO Avem în total 4.5 moli gaze P×V=n×R×T =) V= n×R×T/P = 4.5×0.082×273/2= 50.368 litri amestec. M CO2 = 44g/mol R=0.082 atm×l/mol×K
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!