👤

calculeaza masa de sare din cantitatea de 142 g de clor

Răspuns :

71g............2×58.5g
Cl2 + 2Na= 2NaCl
142g...............x

x= 142×2×58.5/71 = 234g NaCl
A Cl = 35.5 g/mol
M NaCl = 58.5 g/mol
Succes !