👤

Buna.Dau 20 de puncte ! Am nevoie de aceasta problema :
PENTRU 4 KILOGRAME DE PORTOCALE SI 6 KILOGRAME DE BANANE S-AU PLATIT 36 DE LEI. STIIND CA UN KILOGRAM DE BANANE COSTA CU UN LEU MAI MULT DECAT UNUL DE PORTOCALE,AFLA PRETUL DE VANZARE AL FIECARUI PRODUS .
Va rog !!!!! E URGENT !!!


Răspuns :

4 kg portocale + 6 kg banane = 36 lei
1kg banane = 1 leu + 1kg portocale

4 p + 6 (1 + p)=36
4 p + 6 + 6 p = 36
10 p = 36 - 6 
10 p = 30
p = 30:10
p=3, deci 1 kg de portocale costa 3 lei

1 kg banane = 1 + 3 = 4 lei

proba : 4 x 3 + 6 x 4 = 12 + 24 = 36 lei
Sper ca intelegi ce am scris
Vezi imaginea GENIUMALEFIC2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari