👤

9 kilograme de faina costa 27 lei . Cate kilograme de făina se pot cumpara cu 315 lei ?

Răspuns :

9 kilograme.....27 lei
x kilograme .... 315 lei
x=315*9/27 =105 kg
R:105 kg de faina
9 kg. faina = 27 lei
 aflam cat costa 1 kg. de faina .
27:9=3 lei 
1 kg. faina = 3 lei
315:3=105 kg.
r: cu 315 lei se pot cumpara 105 kg. faina