Răspuns :
9 kilograme.....27 lei
x kilograme .... 315 lei
x=315*9/27 =105 kg
R:105 kg de faina
x kilograme .... 315 lei
x=315*9/27 =105 kg
R:105 kg de faina
9 kg. faina = 27 lei
aflam cat costa 1 kg. de faina .
27:9=3 lei
1 kg. faina = 3 lei
315:3=105 kg.
r: cu 315 lei se pot cumpara 105 kg. faina
aflam cat costa 1 kg. de faina .
27:9=3 lei
1 kg. faina = 3 lei
315:3=105 kg.
r: cu 315 lei se pot cumpara 105 kg. faina
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!