Răspuns :
-forta rezistenta R este egala cu forta activa F exercitata de balena deoarece are loc un cuplu de forte-
P=L/t unde P-putere L-lucru mecanic iar t-timp dar daca inlocuim lucrul mecanic obtinem P=F·d/t d-distanta rezulta P=F·v v-viteza deci F=P/v=100kW/10km/h ⇔ F=10kN aceasta este puterea exercitata de balena adica si forta rezistenta a apei care actioneaza asupra acesteia.( kN-kilonewton)
P=L/t unde P-putere L-lucru mecanic iar t-timp dar daca inlocuim lucrul mecanic obtinem P=F·d/t d-distanta rezulta P=F·v v-viteza deci F=P/v=100kW/10km/h ⇔ F=10kN aceasta este puterea exercitata de balena adica si forta rezistenta a apei care actioneaza asupra acesteia.( kN-kilonewton)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!