👤

pentru 4 kgde capsuni si 3 kg de mere o gospodina a platit 30 de lei .Un kg de capsuni este de 3 ori mai scump decat un kg de mere.
Cat costa un kg de capsuni?Dar unul de mere?


Răspuns :

4kg+3kg=30 lei 
1 kg caps. > de 3 ori decat mere
1 kg de caps=6 lei
6*4=24 lei -caps
3+2=6 lei-mere
deci un kg de casp e 6 lei iar un kg de mere e 2 lei.