Cerință :"La o grădină zoologică se află 5 tigri și 6 lei. Ce cantitate este pregătită pentru hrana animalelor, știind că un tigru mănâncă 15 kg pe zi iar un leu 12 kg pe zi :
A) pentru o zi
B) pentru o săptămână"
Plan de rezolvare
1)Câte kg de hrană consumă într-o zi 5 tigrii?
5 ×15 =75 kg
2) Câte kg de hrană consuma într-o zi 6 lei?
6 ×12 =72 kg
3)Câte kg de hrană consuma într-o zi tigrii și leii în total?
75 +72 =147
4)Câte kg de hrană consuma într-o săptămână tigrii și leii?
7 ×147 =1029 kg
Răspuns :
-147 kg de hrană într-o zi
-1029 kg de hrană într-o săptămână