👤

In intervalul de timp delta t=20 minute se transporta o sarcina q=920C printr un conductor careia i se aplica la capete o tensiune de 15 V. Calculati rezistenta electrica a conductorului.


Răspuns :

Q = I·t;    I = Q/t = 920C/1200s = 0,767A
IR = U;  R = U/I = 15V : 92/120 = 15·120/92 = 19,565Ω